Prawdziwi melomani to również prawdziwi kolekcjonerzy mający nie tylko pokaźne zbiory, ale i mający odpowiedni porządek w tych zbiorach.  Warto o to zadbać, bo dzięki temu nie tylko będzie to estetycznie wyglądać, ale przede wszystkim łatwiej nam będzie się w tym wszystkim odnaleźć. Bez względu czy mamy pokaźną kolekcję płyt winylowych, kompaktowych czy taśm szpulowych dobrze jest mieć je odpowiednio posegregowane i poukładane. Bardzo pomocne w utrzymaniu takiego porządku będą odpowiednio dedykowane segregatory. Również taki porządek zalecany jest w pracy DJ-ja, bo to znacznie ułatwi naszą pracę. 

Jak utworzyć archiwum muzyczne?

Nasze zbiory możemy w różnoraki sposób segregować i tak naprawdę to tylko od naszych oczekiwań i potrzeb zależy, na który z nich się zdecydujemy. Możemy na przykład posegregować naszą płytotekę ze względu na gatunek muzyczny. Ma to oczywiście sens tylko w tedy, gdy w kręgu naszych zainteresowań znajduje się wiele gatunków muzycznych. Możemy mieć np.: pierwszy segregator z muzyką klasyczną, drugi z jazzem, trzeci z rockiem, a kolejny np.: z poezją śpiewaną. Jest to super sprawa, gdy interesujemy się wieloma gatunkami. Natomiast spora część melomanów koncentruje się jednak głównie na jednym konkretnie wybranym gatunku muzycznym np.: muzyce klasycznej. Tu możemy oczywiście nasze zbiory podzielić np.: ze względu na okresy tzw. epoki muzyczne. Możem wyróżnić m.in. renesans, barok, klasycyzm czy romantyzm. Jeżeli natomiast zawężamy nasz krąg zainteresowań do jednego tylko okresu np.: romantyzmu to tu możemy zrobić podział np.: na kompozytorów polskich i zagranicznych lub kompozytorów tworzących utwory solowe i kompozytorów tworzących utwory orkiestrowe.

Tak więc tych poszczególnych podziałów możemy tworzyć różne konfiguracje. Pasjonaci muzyki np.: jazzowej mogą swoje zbiory układać na przykład pod względem instrumentalistów solowych np.: trębacze albo saksofoniści lub pianiści. Melomani zafascynowani rockiem mogą swoje zbiory podzielić np.: alfabetycznie nazwami zespołów, nazwiskami w przypadku solistów lub też odpowiednimi latami, jeżeli w kręgu naszych zainteresowań jest dłuższy okres. 

Podział segregatorów

Taki podstawowy podział jaki możemy dokonać wśród segregatorów to te stacjonarne do zastosowań domowych i takie przenośne. Jeżeli chodzi o te stacjonarne to mogą one być masywniejsze i stanowić jedną większą konstrukcję jak specjalne szafy, stojaki czy pojemniki na płyty. Natomiast jeżeli chcemy z naszymi kolekcjami się przemieszczać to warto by były one jak najlżejsze i najporęczniejsze. Mogą wiec one być w formie np.: zasuwanego na suwak etui. Oczywiście w przypadku płyt CD w takim niewielkich rozmiarów etui możemy umieścić nawet kilkadziesiąt płyt. W przypadku płyt winylowych ze względu na rozmiar płyty takie przenośne etui będzie mogło pomieścić ich znacznie mniej. Tu raczej do transportu warto zorganizować jakieś sztywny pojemnik na tego rodzaju płyty. W takim specjalnym pojemniku, może ona być również w formie walizki dobrze byśmy mieli odpowiednie przegródki, które pozwolą nam od razu odpowiednio posegregować nasz zbiór. 

Podsumowanie

Płyt zwłaszcza te winylowe należą do bardzo delikatnych, dlatego powinniśmy je przede wszystkim odpowiednio zabezpieczyć. Kupując odpowiedni segregator będziemy mieć nie tylko porządek w naszych zbiorach, ale i nasze płyty będą mogły nam o wiele dłużej służyć, a warto o to zadbać, zwłaszcza że niektóre winyle mogą okazać się prawdziwymi tzw. białymi krukami.