Do takich najbardziej burzliwych starć i rywalizacji w historii dochodziło między gitarami Fendera i Gibsona. Obydwie te marki od początku swego istnienia mocno ze sobą konkurują. Fender to oczywiście Stratocaster i Telecaster, a Gibson to Les Paul. Czym się różni Les Paul od Stratocastera? – YouTube

Do tej pory z pewnością wykonano setki tysięcy porównań, dla tego my w tym artykule skoncentrujmy się na porównaniu innych producentów szukając nie tylko różnic, ale i cech wspólnych. 

Porównanie różnych markowych producentów

Porównywanie dwóch konkretnych modeli zawsze budzi wiele emocji zwłaszcza, jak w obydwu instrumentach znajdziemy zarówno bardzo dużo podobieństw co i różnic. Na pierwszy weźmiemy sobie dwa elektryki Schecter Ultra III i Gretsch Electromatic G5230T. 

Schecter ma bardzo oryginalny wygląd, który wyróżni się w każdym otoczeniu. Jest w typowym stylu Vintage i został wyposażony w osprzęt najwyższej jakości. Pickupy duncan designe w konfiguracji HHH oczywiście z możliwością rozłączania humbuckerów na single. Trzyczęściowa podstrunnica Mahogany i podstrunnica z drewna różanego została zaprojektowana tak, aby zapewnić płynną i szybką grę, podczas gdy naturalnie oleista podstrunnica z drewna różanego pochłania podtekst bezdotykowy dla uzyskania bogatego dźwięku. Połączenie drewna różanego i mahoniowego daje ciepłe, łagodne tony o złożonych odcieniach wysokich, grubych, kremowych odcieniach niskich i atrakcyjnej średnicy.

Gretsch Electromatic G5230T to również gitara o niezwykle bogatym, ale jednocześnie jakby delikatnie przytłumionym, głębokim brzmieniu. Tą swoją szlachetność zawdzięcza dzięki przetwornikom Filter’Tron, mahoniowemu korpusowi i kunsztowi wykonania. Gryf wykonano w niej z mahoniu a wieńczy go podstrunnica z orzecha czarnego oraz biały binding. Promień podstrunnicy wynosi 12″, gdzie umieszczono na niej 22 progi medium jumbo oraz markery typu Thumbnail wykonane z pearloidu. Gitarę uzbrojono w parę pickupów Blacktop Filter’Tron regulowanych trzypozycyjnym przełącznikiem oraz regulatorami Volume oddzielnymi dla każdego przetwornika oraz Master Volume i Master Tone.

Pomimo, że każda z gitar brzmi inaczej to znajdziemy też w nich dużo podobieństw. Pierwsze podobieństwo to drewno. Obydwie gitary wykonane są praktycznie z mahonium, jedyna różnica to podstrunnica, w Schecterze wykonana z palisandru, w Gretschu z orzecha. Kolejne podobieństwo to mostek, w obydwu gitarach zastosowano tremolo typu Bigsby, nadające im vintage’owy sznyt. Na koniec przetworniki, zarówno w jednym jak i w drugim instrumencie znajdziemy minihumbuckery. Są to bardzo ciekawe instrumenty, świetnie brzmiące, których możecie posłuchać między innymi tu: Schecter Ultra III vs Gretsch Electromatic G5230T – YouTube

 

Porównanie z jednej stajni 

Do porównania zaproponujemy Wam Yamaha Pacifica model 112 i 212. Pierwsza widoczna gołym okiem różnica między tymi modelami to oczywiście wykończenie. Model 112 to prosta i skuteczna maszyna w matowym wykończeniu. Model 212 przyozdobiony jest klonowym topem w kolorze sunburst z taką samą główką. Całość wykończona jest lakierem na wysoki połysk. Kolejna różnica to oczywiście płytka z elektroniką. W modelu 112 płytka jest większa i zamontowano w niej 3 przetworniki z magnesami ceramicznymi. W modelu 212 płytka jest delikatnie mniejsza, humbucker osadzony został w ramce, a wszystkie przetworniki oparte są o magnesy Alnico V. Reszta specyfikacji gitar pozostaje taka sama, zarówno drewno jak i użyty osprzęt jest tej samej klasy. Obydwie gitary wykończone są na tym samym, wysokim poziomie w tej klasie instrumentów. Yamaha Pacifica 112 vs 212 – YouTube

 

Podsumowanie

Z szerokiego asortymenty gitarowego jest wyjątkowo trudno znaleźć i wybrać tą jedyną najlepiej brzmiącą. Warto przede wszystkim mieć odnośnik w postaci jakiegoś pierwowzoru brzmieniowego. Oczywiście poszukując gitary musi być ona dopasowana do danego stylu muzycznego. Jeżeli mamy zespół to dobrze jest też brać pod uwagę brzmienie pozostałych instrumentów.