Muzyka jest wspaniała i nie trzeba o tym nikogo przekonywać. Muzyka jest dziedziną sztuki, z którą obujemy najczęściej, bowiem podczas gdy chcemy obejrzeć obraz czy rzeźby, musimy udać się na wystawę lub do muzeum, to muzykę zawsze mamy przy sobie. Słuchamy jej na domowym sprzęcie audio, a także za pomocą odtwarzaczy mp3 lub telefonów, gdy wychodzimy z domu.

Wszystko ma jednak swój początek i nie inaczej jest z muzyką, ponieważ najpierw ktoś musi ją nagrać, byśmy mogli się nią cieszyć.
Sam proces nagrywania muzyki jest skomplikowany i kojarzy nam się zazwyczaj z dużą ilością mikrofonów, przewodów i innego sprzętu studyjnego, ale nie potrzebujemy tak dużej ilości narzędzi, jeśli chcemy nagrać muzykę w wysokiej jakości.

Coraz więcej osób decyduje się na założenie domowego studia nagrań i w tym celu szukają oni porad na temat tego jak zacząć. Na początku musimy mieć trochę wolnego miejsca i określony budżet, jaki możemy wydać. Warto mieć wygłuszony pokój, szczególnie jeśli używamy mikrofonów.

Mikrofony nie są jednak niezbędne, ponieważ muzykę można nagrywać za pomocą interfejsów usb, nazywanych również zewnętrznymi kartami dźwiękowymi.
Dobry interfejs nie musi być drogi, czego dowodem jest Alesis io2 Express, który można nazwać studiem nagrań w pudełku. Wystarczy podłączyć interfejs do komputera, wpiąć do niego przewód instrumentalny i cieszyć się nagrywaniem muzyki w wysokiej jakości.
Urządzenie wyposażone jest także w wejście na mikrofon, dzięki czemu można nagrywać na dwa sposoby. Mikrofon również jest bardzo dobrym sprzętem do nagrywania. Jeśli szukamy mikrofonu uniwersalnego, wtedy warto wybrać model Behringer C1, który bardzo dobrze sprawdza się w nagrywaniu zarówno akustycznych instrumentów, jak i mocno przesterowanych gitar, a stosunkowo niska cena i wysoka jakość, sprawiają, że jest on jednym z najchętniej wybieranych mikrofonów na początek.