Nie ma wątpliwości, że muzyka jest wyjątkową dziedziną sztuki. Nie każdy interesuje się fotografią czy malarstwem, ale muzyki słuchamy wszyscy i każdy posiada swój ulubiony gatunek muzyczny lub wykonawcę. Samo słuchanie muzyki nie wystarcza jednak wielu osobom, dlatego sięgają oni po instrument, ale dla wielu osób przygoda z instrumentem nie kończy się tylko na graniu, dlatego planują oni budowę domowego studia nagrań. Od czego zacząć? Wszystko zależy od naszej wizji, ponieważ nagrywać możemy na różne sposoby. Warto zadbać o odpowiednie wygłuszenie pokoju zanim wybierzemy sprzęt do nagrywania. Pierwszym urządzeniem o którym myślą osoby chcące nagrywać, jest zazwyczaj mikrofon, ale dziś nie musimy się do niego ograniczać. Coraz większą popularnością cieszą się interfejsy audio, które nazywane są również zewnętrznymi kartami dźwiękowymi. To niepozorne na pierwszy rzut oka urządzenie kryje w sobie wielkie możliwości i dla przez wielu muzyków uważane jest za centrum studia nagrań.
Doskonałym wyborem jest
Alesis iO4, czyli interfejs, który oferuje bardzo wysoką i zupełnie bezszumową jakość nagrywania. Używanie interfejsu jest bardzo łatwe w obsłudze. Wystarczy podłączyć je do komputera i zainstalować sterowniki. Później możemy podłączyć instrument do urządzenia i za pomocą oprogramowania możemy do woli nagrywać bezpośrednio na komputer. Na wielki plus zasługuje fakt, że Alesis zamontowało w interfejsie aż cztery wejścia na mikrofon, dzięki czemu możemy nagrywać na dwa sposoby – liniowo i za pomocą mikrofonu, wybierając jeden ze sposobów lub dwa jednocześnie, co dodatkowo zwiększa możliwości. Interfejs audio nie musi być używany jedynie do nagrywania muzyki. Sprzęt tego typu często używany jest jako zamiennik wzmacniacza gitarowego. Po podłączeniu gitary możemy użyć któregoś z wielu programów posiadających symulacje wzmacniaczy, dzięki czemu możemy cieszyć się praktycznie nieograniczonymi możliwościami brzmieniowymi, ponieważ każdy z tego typu programów posiada wiele wbudowanych efektów, które można z sobą dowolnie łączyć.
Interfejs audio jest urządzeniem bardzo uniwersalnym, które może być używane na różne sposoby. Modele z wejściami mikrofonowymi, takie jak Alesis iO4 oferują dodatkowe funkcje nagrywania, a to jaki uzyskamy efekt zależy nie tylko od ustawień programu, ale także od rodzaju mikrofonu którego używamy.