O czym marzy muzyk? Na to pytanie nie można odpowiedzieć wprost, bowiem marzeń jakich może mieć muzyk jest wiele i zależą one od konkretnego artysty. Może to być sława, występy na scenie, rozdawanie autografów itd. Lecz zanim do tego dojdzie, należy nagrać muzykę. Dziś możemy zrobić to w domowym zaciszu, a nagraną muzykę możemy sprzedawać na własnych warunkach korzystając z różnych serwisów do tego stworzonych.

Wiele osób interesuje się tematem homerecordingu, czyli nagrywaniem muzyki w studiu zbudowanym w domu. Jaki sprzęt muzyczny będzie potrzebny i jaki budżet powinniśmy przeznaczyć do stworzenia własnego studia? Wszystko zależy od tego jakie instrumenty nagrywamy i jaki chcemy uzyskać efekt. Przy instrumentach akustycznych i wokalu najlepiej sprawdzają się mikrofony. Dobrej jakości mikrofon na początek przygody z nagrywaniem znajdziemy już w okolicach dwustu złotych. Warto w tym miejscu polecić mikrofon Behringer C1 oraz wersję C1U, która jest mikrofonem USB, co oznacza, że możemy wpiąć go bezpośrednio do komputera i rozpocząć nagrywanie, podczas gry inne mikrofony potrzebują dodatkowego zasilania w postaci miksera czy interfejsu. To drugie urządzenie również jest bardzo popularne, szczególnie jeśli zależy nam na tym aby podłączyć gitarę elektryczną i nagrywać dźwięk bezpośrednio na komputer. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i nie musimy się martwić o to, że nagra się niechciany dźwięk na który nie mamy wpływu, na przykład hałas w domu.

Niektóre interfejsy posiadają wejście mikrofonowe, dzięki czemu możemy nagrywać na dwa sposoby, a cena takiego urządzenia zaczyna się już w okolicach stu pięćdziesięciu złotych, przy czym te wejściem mikrofonowym są nieco droższe. Chcąc zaopatrzyć się w interfejs warto wcześniej poczytać recenzje niektórych modeli lub odwiedzić sklep muzyczny i poprosić o poradę. Sam mikrofon lub interfejs w zupełności wystarczy by stworzyć proste studio nagrań, a z czasem możemy wzbogacać je o dodatkowe elementy takie jak statywy, maty akustyczne czy inne akcesoria.